Modern Bilimin Öncüleri

Sergi Animasyonları

Künye

Küratör
Sümeyye Ceylan

Proje Yönetimi
Zeynep Handan Sula Aydoğan
Merve Yıldızözü

Sergi CGI Açılış Filmi
Fractal Medya

Digital Uygulamalar
Digigia

Sergi İçi Filmler ve Belgesel
Buğday Yapım

Usturlab tarafından 2 yıllık uzun soluklu bir çalışmanın sonucu olarak tasarlanan ve üretilen “Modern Bilimin Öncüleri” bilim tarihi sergisi, 4 Kasım tarihinden itibaren bir yıl süre ile İstanbul Havalimanında bilim ve sanat severler ile buluşacak.

Modern bilim ve teknolojilerin öncüsü olan bilim insanlarını, insanoğlunun bilim üretme macerasını ve İslam medeniyetinin bu macera içindeki yerini tüm dünyaya etkileşimli olarak anlatmayı hedefleyen “Modern Bilimin Öncüleri; İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi” sergisi 4 Kasım tarihinden itibaren İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde sanatseverle buluşacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Yılı” etkinlikleri kapsamında yer alan sergi, bir yıl süreyle ziyaret edilebilecek.

“Modern Bilimin Öncüleri; İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi” sergisi, cebir, mekanik, tıp, astronomi, fizik gibi disiplinlerin yapı taşlarını inşa eden, farklı kültürlerden birçok bilim ve sanat insanına ilham olmuş ve modern bilim dallarının temelini atmış bilim insanları ve eserlerini tanıma fırsatı sağlıyor. Sergide ayrıca, bilim insanlarının Yunan, Hint ve Çin kültürlerine ait eserleri inceleyerek ve tercüme ederek kendi medeniyet havzalarına kazandırmaları ve yeni metotlar geliştirmeleri de ele alınıyor.

Eserlerin; “Keşif, Gözlem, İnsan, Sanat ve Medeniyet” olmak üzere beş ana temada yer aldığı, toplam 450 metrekare alan üzerine kurulu sergide; minyatürler, replika objeler, daha önce hiçbir sergide görülmemiş mekanik ve dijital uygulamalarla ziyaretçilerin etkileşim kurabileceği interaktif bir deneyim ortamı sunuluyor.

Sergide Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını ve eserlerini anlatan özel bölümün yanı sıra Gök kubbe Yerleştirmesi, Beytü’l-Hikme Yerleştirmesi, İstanbul Rasathanesi, Es-Sûfî’nin Takımyıldızları, Cezerî’nin ve Benû Mûsa Kardeşlerin Mekanik Tasarımları, 15. Yüzyılda Bir Doktorun El Çantası, Şifalı Makamlar, Kimya Masası, Öncü Matematikçiler, Seyyahlar ve Kartografya, Ekonomi, Şehircilik gibi özel alanlar da yer alıyor.

2020 yılı boyunca sanatseverle buluşacak olan “Modern Bilimin Öncüleri; Bilim ve Teknoloji Tarihi” sergisi, T.C. Kültür Bakanlığı katkılarıyla, Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda ve İGA Havalimanı İşletmeleri–İstanbul Havalimanımekan sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, TURKCELL, TUSAŞ, Prof. Dr. Fuat Sezgin Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi de, serginin hayata geçmesine katkı yapan sponsorlar arasında yer alıyor.

Modern Bilimin Öncüleri

Süre: Yaklaşık 30 dk
Giriş ücreti: Ücretsiz

Ustulab

Buğday Yapım
  • Share:
Contact

İş birliği için bizimle iletişime geçin

0 (850) 804 48 35‬

Contact