Dijital İçerik Nedir?

Dijital içerik, internette bulunan metin, ses dosyası, video, afiş, fotoğraf, banner ve hareketli görsel gibi iletişim materyallerini kapsayan bir kavramdır. Alışveriş sitelerindeki ürün görselleri, yorumlar ve fiyatlardan, haber sitelerindeki haber metinleri ve videolara kadar her şey bir içeriktir.

Başarılı Dijital İçerik Nasıl Olmalıdır?

  • Başarılı bir içerik bilgi içermelidir. Hedeflenen mesajı okuyucuya ya da izleyiciye kusursuz şekilde ulaştırmalıdır.
  • Eğitici ve öğretici olmalıdır. Bu tür içeriklerin her zaman okunma/izlenme süresi diğer içeriklerden daha uzun olacaktır.
  • Ürün/hizmet’a ait bir içerikse açıklayıcı bilgi içermelidir. Kullanıcı yorumları ve tecrübeler bu tür içerikleri kuvvetlendirecektir.
  • İkna edici ve etkileşimi yüksek olmalıdır. İlgili içeriği inceleyen hedef kitle ikna olmalı hatta fikrini değiştirebilmelidir. Buna örnek olarak televizyonda yayın esnasında geçen tv alt bant reklamı ve internette karşımıza çıkan hareketli banner reklam ya da diğer bir adıyla gif banner reklamlar örnek verilebilir. Bu tür içerikler profesyonel ekip tarafından özveri ile hazırlanması gereken içerik türüdür. Profesyonel hazırlanmış tv alt bant reklamı ya da hareketli .gif reklamlar kullanıcıları satın almaya yönlendirmede önemli rol oynar.
  • Dijital içerikler kolay ve hızlı tüketilebilir olması sebebiyle, izleyici ya da okuyucu sıkmadan kısa sürede istenilen mesajı vermelidir. Bu sebeple ilgi kişinin dikkatini çekebilmek adına eğlendirmeli ve okuyucuyu etkilemelidir.
  • Çözüm yaratan ve deneyim sunan içeriklerin okuyucunun ilgisini çektiği unutulmamalıdır.

Hizmet verdiğimiz dijital içerik türleri

Afiş Tasarımı

Afiş tasarımı, tanıtımı yapılan eserin tüm özellikleri ile izleyiciye yansıması ve onunla diyalog kurmasını sağlayan önemli bir araçtır. Film afiş tasarımı özelinde bakacak olursak, adeta yapımın dilidir. Bu dilin etkili olması, tanıtımın olumlu sonuçlanmasını sağlar. Afişin rengi, görseller, seçilen yazı fontu ve boyutlar uyumlu olursa görsel etkisi de güçlü olur. Afişler eseri görmeyen kişiler için konu hakkında bilgi verici ve eserin kimliği niteliğinde olmalıdır.

Afiş tasarımında gözden kaçırılmaması gereken en önemli unsur içeriği tasarıma en iyi şekilde yansıtmak ve içerikten kopmamaktır. İçerikten kopuk ve aykırı tasarımlar kimi zaman ilgi çekmek yerine olumsuz bir izlenim bile sergileyebilir. Bu sebeple afiş tasarımı profesyonel, alanında uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından içeriği oluşturan ekip ile fikir alışverişinde bulunarak oluşturulmalıdır.

Buğday Yapım profesyonel grafik tasarım ekibi ile tasarım alanında öncü projelere imza atmaktadır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Tasarımı

Sosyal medya günümüz reklamcılık ve iletişim dünyasında kuşkusuz en önemli araçlardan birisidir. Bu sebeple sosyal medya görsel tasarımı dikkat edilmesi gereken bir alandır. Sosyal medya görselleri oluşturulurken etkili ve çarpıcı fotoğraflar kullanılmalıdır. Bu aşamada stok görseller kullanılabileceği gibi profesyonel fotoğraf çekimi de yapılabilir. Sosyal medya görsel ölçülerinin, yayınlanacak platforma göre optimize edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Her platformun kendine ait görsel ölçüleri bulunmaktadır.

Görsellerde çok fazla yazı kullanmak etkileşim oranını azaltacağı için, fazla yazı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Sosyal medya görselleri tasarlanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kurumsallıktır. Görselin ait olduğu markaya ait kurumsal kimlik göz önünde bulundurularak tasarım yapılmalı, bu noktada kullanılacak renklere, görselde yer alacak metine, yazı fontu, büyüklüğü vb. unsurlara dikkat edilmelidir. Sosyal medya görsel tasarımı yapılırken profesyonel bir ekip, son teknoloji cihazlar ve uygun yazılımlar ile çalışıldığından emin olunmalıdır. Tasarım aşamasında çoğunlukla Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator gibi lisanlı programlar kullanılır.

Eğer sosyal medya görselleri oluşturulurken stok görsel kullanılacaksa telif haklarının ya da lisans bedelinin ödendiğinden alındığından emin olunmalıdır. İzinsiz görsel kullanımı sosyal medya hesabınızın kapatılmasına, reklamlarınızın durdurulmasına, reklam hesabınızın kapatılmasına ve ceza almanıza sebep olabilir. Bu sebeple tecrübeli, profesyonel ve tüm süreçlere hakim bir ekip ile çalışılmaya dikkat edilmelidir.

Sizi rakiplerinizden ayıracak, etkileşimi yüksek, profesyonel sosyal medya görsel tasarım hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

TikTok Reklam Videoları Çekimi

Son dönemde bir çok marka TikTok sosyal medya platformunu pazarlama stratejisine dahil etti. Her gün milyonlarca video içeriğin paylaşıldığı platformda sık sık markalar tarafından reklam amaçlı çekilen video içerikler görmek mümkün. TikTok reklam videoları çekimi diğer video prodüksiyon hizmetlerinde olduğu gibi hazırlanmaktadır. Kısa süreli bu mikro video içerikler markanızın iletişimini sürdürülebilir hale getirir.

TikTok video prodüksiyon hizmeti ihtiyaçlarınız için profesyonel ve prodüksiyon geçmişi olan bir yapım şirketi ile çalışmak önemlidir. Kurgunun hazırlanması, metinin yazımı, video içeriğin çekimi, post prodüksiyon hizmeti ve motion grafik süreci ile Buğday Yapım tüm mikro video içerik ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Instagram Reels Videoları Çekimi

Son dönemde sosyal medyada sıkça kullanılan diğer bir mikro video içerik türü ise Instagram Reels videolarıdır. Markalar ve influencerların genellikle ürün tanıtımı ve reklam amaçla kullandığı Instagram Reels videoları, Instagram’ın kullanıcı sayısı, içeriklerin kısa oluşu ve kolay tüketilebilir olması sebebiyle etkileşim oranı yüksektir. Instagram reels video çekimi ve prodüksiyon hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklam Filmi Çekimi

Her gün milyonlarca kişiye ulaşma imkanı sağlayan, doğrudan hedef kitle ve demografi belirleyerek paylaşabileceğiniz sosyal medya reklam filmi; hedef kitleye uygun şekilde hazırlanması, ilgi çekici olması, mesajını basitçe iletebilmesi, göze ve kulağa hitap edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Buğday Yapım, profesyonel kadrosu ile sosyal medya reklam filmi çekimi hizmeti vermektedir. Sosyal medya videoları hakkında detaylı bilgi almak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Youtube Reklam Videoları Çekimi

YouTube reklam videoları ile ürün ve hizmetlerinizi kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştırabilirsiniz. Aşağıda bulunan ilgili sayfalarda video içerik üretimi hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

YouTube reklam videoları çekimi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Tasarımı

Google görüntülü reklam tasarımı diğer tasarım hizmetlerinden farklıdır. Bölgelere ve içeriğin gösterileceği yere bağlı olarak Google’da 20-25 arası farklı reklam alanı bulunur ve bu reklam alanlarının boyutları birbirinden farklıdır. Google Display Network yani Google Görüntülü Reklam Ağı, milyonlarca web sitesinde, uygulamada ve Google’a ait mülklerde (örneğin; YouTube ve Gmail) reklamlarınızı göstermenize olanak tanır. Profesyonel ve tecrübeli ekimizle istediğiniz boyutlarda kampanyalarınıza özel Google görüntülü reklam tasarımı yapıyoruz. Google görüntülü reklam boyutları şu şekildedir;

Dosya türleri

Biçimler GIF, JPG, PNG
Maks. boyut 150 KB

Reklam boyutları

Kare ve dikdörtgen
200 × 200 Küçük kare
240 × 400 Dikey dikdörtgen
250 × 250 Kare
250 × 360 Üçlü geniş ekran
300 × 250 Satır içi dikdörtgen
336 × 280 Büyük dikdörtgen
580 × 400 Netboard
Dikey
120 × 600 Dikey
160 × 600 Geniş dikey
300 × 600 Yarım sayfalık reklam
300 × 1050 Dikey
Leaderboard
468 × 60 Banner
728 × 90 Leaderboard
930 × 180 Üst banner
970 × 90 Büyük leaderboard
970 × 250 İlan tahtası
980 × 120 Panorama
Mobil
300 × 50 Mobil banner
320 × 50 Mobil banner
320 × 100 Büyük mobil banner

Google Animasyonlu Gif Reklam Tasarımı

Animasyonlu Gif reklam tasarımı, gösterildiği yerlere ve boyutlarına bakıldığında görüntülü resim reklamlar ile benzerlik göstermektedir. Google animasyonlu gif reklamları hareketli reklamlardır. Bir slayt gösterisi ya da video olarak düşünülebilir. Kısa sürede daha fazla mesaj verdiği için ve hareketli olması sebebi ile daha çok ilgi çektiği için bu reklam türünün dönüşüm ve etkileşim oranı yüksektir. Animasyonlu gif reklamların teknik detayları ise şu şekildedir;

  • Animasyon uzunluğu 30 saniyeyi aşmamalıdır.
  • Animasyonlar döngü şeklinde oynatılabilir, ancak 30 saniye sonra durmalıdır
  • Animasyonlu GIF reklamların hızı 5 kare/saniyeden yavaş olmalıdır.
  • Dosya boyutu maksimum 150 KB olmalıdır.

TV Bant Reklam Tasarımı

TV alt bant reklam en etkili ve başarılı geleneksel reklam çeşitlerinden biridir. Televizyonda yayınlanan program esnasında ekranın alt tarafında, 8 saniye boyunca yer alır. Programın veya dizinin yayınlanma esnasında görüldüğü için izleyicinin reklamı görmeme şansı yoktur. Program bütünlüğü bozulmamasına dikkat edilerek yapıldığında diğer reklam çeşitlerine göre %13 daha etkilidir.

Rtük kuralları gereği bant reklam, ekranın 5’te 1’ini geçemez ve 8 saniyeden fazla olamaz. HD yayın yapmayan kanallarda bant reklam ölçüleri, 576 x 116 pixel, HD yayın yapan kanalarda ise bant reklam ölçüleri, 1920 × 216 pixel’dir. Film çekimi gerekmediğinden video reklamlara oranla daha az maliyetlidir. Kanallar genellikle bant reklamın sonunda ve başında 2 veya 3 sn boşluk bırakılmasını talep ederler boşluklar tamamen key rengi olmalıdır. Quicktime alpha .mov .mpg .tga genel olarak kullanılan formatlardır. .tga ve  alpha .mov formatlarında key rengine gerek yoktur çünkü bant reklam dışındaki alanlar görünmemektedir.

Bir çok teknik detayı içerisinde barındıran TV bant reklamları profesyonel ve tecrübeli bir ekip tarafından hazırlanmalıdır. İşinizi şansa bırakmamak ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş projelerimizi ve portfolyomuzu inceleyerek referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Contact

İş birliği için bizimle iletişime geçin

0 (850) 804 48 35‬

Contact