Sosyal medya bugün hayatımızın önemli bir parçası ve üretilen içerikler kullanıcı davranışlarını, yaşam tarzlarını, düşüncelerini ve tutumları değiştirmeye devam ediyor. Durum böyle olunca sosyal medyanın diğer medya araçlarına kıyasla kitlelere ulaşmadaki etkisi göz ardı edilemez. Ticari olarak da kullanılmasıyla birlikte sosyal medya işletmelerin pazarlama süreçleri için önemli araçlardan biri haline gelmiştir.

Sosyal medya paylaşımlarının etkileşim oranlarına baktığımızda video içeriklerin fotoğraflardan daha çok etkileşim aldığı görülmektedir. Bunun sebebi video içeriklerin kolay tüketilebilir olmasıdır. Bu sebeple markalar son dönemde sosyal medya iletişimine daha fazla önem vererek animasyon videolar, tanıtım filmleri, bilgilendirici içerikler, satış sonrası ürün kullanımına yönelik içerikler, inceleme videoları gibi farklı konu başlıklarında video içerik üretmeye başlamışlardır.

Bu bağlamda sosyal medya videoları gibi iletişim formatları; şirketlere Instagram, Youtube ya da Facebook vb. sosyal medya kanalları üzerinden potansiyel ve mevcut müşterileri ile diyalog kurma imkanı vermektedir.

Sosyal Medya Videoları Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya videoları farklı ihtiyaçlara yönelik olarak şirketler, organizasyonlar ve benzeri. yapılar için hazırlanabilir. Profesyonel kurgu ve prodüksiyon hizmeti başarılı sosyal medya videolarının ortak özelliğidir. İlgi çekici bir başlık, akıcı içerik ve anlatım paylaşılan sosyal medyada videolarının izlenme oranlarını artırdığı gibi dönüşüm oranlarını da artıracaktır. Süreç, şirketin ihtiyaçlarının belirlenmesi ile başlar ve ihtiyaçlara yönelik olarak kurgu oluşturulur. Belirlenen strateji çerçevesinde video prodüksiyon için planlama yapılır. Planlama sürecinde markanın dili, görsel dil ve kurguya ait detaylar belirlenir. Sonrasında ise tercih edilen formatlar dahilinde prodüksiyon stratejileri uygulanarak marka için özgün, yaratıcı ve değer vaat eden sosyal medya videosu hazırlanır.

Sosyal Medya Videoları Kullanmanın Avantajları

Sosyal medya görsel içerikleri video fotoğraf ve metin olarak olarak üç ana başlıkta listelenebilir. İçerik türleri sosyal medya platformuna göre değişiklik gösterir. YouTube’da video içerikler kullanılırken Twitter gibi microblog siteler daha çok metinsel içerikler ön plana çıkmaktadır. Firmalar tarafından en çok tercih edilen içerik türü sosyal medya videoları‘dır. Sosyal medya filmi, sosyal medya videosu kullanmanın başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğrudan tüketici etkileşimi
  • Ölçülebilir sonuçlara erişim
  • Organik tüketici etkileşimi
  • Uygun maliyetli prodüksiyon süreçleri
  • Kolay tüketilebilir içerikler
  • Paylaşılabilir ve viral olma potansiyeli yüksek içerikler
  • Hedef kitle bazında özelleştirilebilir kurgular

Buğday Yapım olarak profesyonel ve tecrübeli ekimizle, reklam filmi, 2D & 3D animasyon film, fotoğraf çekimi, sosyal medya videoları, prodüksiyon vb. alanlarda profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş çalışmalarımız için portfolyomuzu ve referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

Contact

İş birliği için bizimle iletişime geçin

0 (850) 804 48 35‬

Contact