Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon, reklam filmleri, müzik klipleri, diziler, belgeseller ve diğer benzer içerik formatlarının üretim sürecini ifade eden bir kavramdır. Özetle, görsel ve işitsel materyallerin üretim, tasarım ve diğer oluşum süreçleri şeklinde yanıt verilebilir. Pazarlama kampanyalarında sıkça kullanılan animasyon videoları, sosyal medya videoları ya da reklam filmi gibi içerikler de birer prodüksiyon hizmetidir.

Prodüksiyon hizmetleri kapsamında farklı ihtiyaçlara yönelik alt başlıklar yer alır. Süreçleri ve içerikleri birbirinden farklı olan prodüksiyon alt başlıkları şu şekilde listelenebilir;

Müzik & Video prodüksiyon hizmeti

Müzik video klipleri, müzikal bir eserin müzik ile uyumlu görüntüler ile birleştirilmesiyle oluşur. Detaylı prodüksiyon süreci sonucunda ortaya çıkan klipler bugün eğlence ekonominin en önemli parçalarındandır. Aynı zamanda müzik & video klipleri markaların pazarlama kampanyalarında sıkça tercih ettikleri pazarlama materyalleri arasında yer alır. Müzikal anlatım tarzı, işitsel ve görsel duyulara hitap etmenin yanında izleyici ile sanatçının/markanın duygusal bağ kurmasını da sağlar.

Müzik & Video klip prodüksiyon hizmetleri kapsamında, görsel materyaller müzik ile bir araya getirilerek hazırlanır. Hazırlanan video klipler müzik platformlarının yanı sıra YouTube, Dailymotion ve Vimeo gibi sosyal ağlarda da yayınlanarak kullanıcılara sunulur. 

Müzik video klipleri sanatçı, prodüksiyon şirketi ya da markanın tercihlerine bağlı olarak gerçek görüntüler, stok görünler veya animasyon gibi yeni nesil formatlar ve farklı uzunluklarda hazırlanabilmektedir.

Reklam filmi prodüksiyon hizmeti

Markaların ve organizasyonların ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla kullandıkları video ve animasyonlardan oluşan iletişim materyaline Reklam Filmi denir. Medya stratejisi ve pazarlama planı gibi diğer bileşenlerle entegre yürütülen reklam filmi prodüksiyon hizmeti için farklı prodüksiyon ekipleri ve profesyonellerin bir arada çalışması gerekir.

Reklam filmleri çoğunlukla televizyon kanalı, YouTube ve Vimeo gibi video barındırma platformları ile Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter ve Tik Tok gibi sosyal medya ağları, bazense iç ve dış mekan TV network ekranları, sinema perdesi, firma web sitesi, şirket etkinliği ya da fuar standı gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. 

Ürün ve hizmetlerin satışlarını/değerini ve marka bilinirliğini artırmak gibi amaçlarla kurgulanan reklam filmleri hedeflenen kitlenin tükettiği mecralar ve sahip olunan bütçe dikkate alınarak farklı uzunluk ve konseptlerde hazırlanabilmektedir.

TV yapım prodüksiyon hizmeti

TV yapım prodüksiyonları, televizyon içeriği üretimine odaklanır. Dizi, televizyon şovu gibi TV odaklı içerikler için gerekli olan kamera, yönetmen ve çekim ekibinin temini, TV yapım prodüksiyonu hizmeti dahilindedir.

Post prodüksiyon hizmetleri

Kurgu ve montaj temelinde eldeki görüntü ve ses dosyalarının belirli bir senaryo örgüsü doğrultusunda bir araya getirilmesine yönelik yapılan  çalışmalar post prodüksiyon olarak adlandırılmaktadır.

Birleştirilecek görüntüler gerçek çekimler olabileceği gibi post prodüksiyonda stok videolar da kullanılabilmektedir. Kurgu ve montajı yapılan video, çeşitli efekt, animasyon, dış seslendirme ve müzik gibi unsurlarla da zenginleştirilebilmektedir.

Video düzenleme işlemi ile benzer olsa da post prodüksiyon hizmeti daha kapsamlıdır. Grafiker, video tasarımcı, ses tasarım uzmanı ve sanat yönetmeni gibi profesyonellerin görev aldıkları post prodüksiyon sürecinde After Effect, Edius, Premiere gibi video programları kullanılır. Ekip becerisi kadar bu programların çeşitlendirilmesi post prodüksiyonun başarısında doğrudan etkilidir.

Post prodüksiyon hizmeti sonucunda ortaya çıkan videolar tanıtım ve reklam filmi, etkinlik filmi gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Diğer prodüksiyon hizmetleri

Diğer prodüksiyon hizmetleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kitlesel fonlama kampanya filmi çekimi
  • Havadan video ve fotoğraf çekimi
  • Belgesel film çekimi
  • Eğitim filmi çekimi
  • Green screen (yeşil perde) stüdyo çekimleri
  • Etkinlik filmleri çekimi
  • Seminer, konferans, toplantı çekimleri
  • Viral reklam videoları çekimi

Buğday Yapım olarak profesyonel ve tecrübeli ekimizle, prodüksiyon, reklam filmi, 2D & 3D animasyon film, fotoğraf çekimi, sosyal medya videoları vb. alanlarda profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, geçmiş çalışmalarımız için portfolyomuzu ve referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

Contact

İş birliği için bizimle iletişime geçin

0 (850) 804 48 35‬

Contact